Az ivartalanítás szükségességét számtalan kutatás alátámasztja. Néhány indokot most kiemelünk, amelyek segíthetnek dönteni:
Az ivartalanított kutyák statisztikailag 1-2 évvel tovább élnek, mint nem ivartalanított társaik.
A nőstény kutya minden egyes ivarzás után ki van téve az álvemhességnek és a méhgyulladásnak.
Az ivaros szuka kutyák túlnyomó többsége emlődaganatos lesz idős korára. Az emlődaganatok pedig gyakran áttétet adnak a tüdőbe. Az ivartalanítással meg lehet előzni az emlődaganatok kialakulását.
Az álvemhesség egy szörnyű stressz a kutyának, pszichológiailag is komolyan megviseli az állatot /sokszor a gazdáját is/.
Az álvemhesség szövődményeként gyakran emlőgyulladás és olykor ökölnyi méretű emlőtályogok alakulnak ki, ami általában nem halálos kimenetelű betegség de a gyógyulás hónapokig elhúzódik.
A méhgyulladás azonban egy halálos veszedelem, minél idősebb korban éri el a szuka kutyát, annál reménytelenebb megmenteni. Sokszor tetemes költséggel járnak az erőfeszítések és a végén nem biztos hogy a beteg túlél. Ettől a betegségtől az ivartalanítás megóvja a szuka kutyákat.
Az ivartalanítás segít elkerülni a méh- és hüvely daganatos betegségeit is, amelyek sajnos szintén nem ritkák (és egyre fiatalabb korban fordulnak elő).
Az ivartalanítás ellen szinte egyáltalán nincs érv; ami esetleg felsorolható, azok extrém ritkán előforduló vagy kis megbetegítő képességű kórképek; szemben a fent felsorolt halálos veszedelmekkel.
Az előzetes vizsgálatokkal (vérvétel, indokolt esetben szív ultrahang) az altatási kockázat minimalizálható.
A laparoszkópos beavatkozás során használt elektrosebészeti eszközök biztonságosabbak.
コメント